default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 03:56


Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ?

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3109 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 21:10
Biz, ona(Ay’a), menziller (haller) takdir ettik, ta ki, kurumuş bir hurmadalına benzer bir yol izleyinceye kadar. Ne Güneş, Ay’a erişip-yetişebilir, nede gece, gündüzün önüne geçebilir. Her biri, bir yörüngede yüzmektedir.” [1]


“(Allah), gökleri ve Arz’ı, hak olarak yarattı. Geceyi, gündüzün üstüne,gündüzü de, gecenin üstüne sarıp-örtüyor. Güneş’e ve Ay’a boyun eğdirdi. Herbiri (yörüngesinde), belirli bir süreye kadar hareket eder. Dikkat et! O(Allah), Aziz (üstün-şerefli) ve Ğafur (bağışlayan)’dur.” [2]


“Hayır; Ay’a and olsun, Döndüğü zaman geceye, Aydınlandığı zaman sabaha,Muhakkak o, büyük (ayetlerden) biridir. Beşer için, bir uyarıdır.” [3]


“Şimdi sen dahi, ey Katre içine giren hakîm feylesof! Senin katre-i fikrin dürbünüyle,felsefenin merdiveniyle tâ kamere kadar terakkî ettin, kamere girdin. Bak,kamer kendi zâtında kesâfetli, zulümâtlıdır; ne ziyâsı var, ne hayatı. Seninsa’yin beyhûde, ilmin faydasız gitti. Sen ye’sin zulümâtından ve kimsesizliğinvahşetinden ve ervâh-ı habîsenin iz’âcâtından ve o vahşetin dehşetinden şuşartlar ile kurtulabilirsin ki, tabiat gecesini terk edip, hakikat güneşineteveccüh etsen; ve yakînen inansan ki, şu gece nurları gündüz güneşininışıklarının gölgeleridir. Bu şartı yaptıktan sonra, sen, kemâlini bulursun.Fakir ve karanlıklı kamer yerine haşmetli güneşi bulursun. Fakat, sen dahiöteki arkadaşın gibi, güneşi sâfî göremezsin. Belki, senin aklın ve felsefenünsiyet ve ülfet ettikleri perdeler arkasında ve ilim ve hikmetin nesc ettiğihicabların halfinde ve kabiliyetin verdiği bir renk içinde görebilirsin…” [4]


[b]Ay; Doğal mı, Yapay mı?[/b]
Şu sıralar bazı bilim çevreleri, Ay’ın yapay olduğunu tartışıyor.Onlara göreyaşam olduğu bilinen tek gezegen olan sevimli dünyamızın uydusu, zeki varlıklartarafından dünyanın çekim alanına oturtuldu. Saçma gibi geliyor… Bir çok defagidip geldiğimiz Ay, başka varlıkların ürünü olabilir mi ki? Gelin biz en iyisineden böyle diyorlar, biraz kulak verelim.


Sizin de bildiğiniz gibi Ay’ın nasıl uydumuz olduğu hakkında birkaç kuramvar. Bunlardan ilki; Ay, Dünya’mızın bir parçasıydı ve dünyaya çarpan birmeteordan dolayı gezegenden kopan parça, dünyanın çekim alanında kalıpgezegenimizin uydusu oldu.
İkincisi, Güneş sisteminde bulunan Ay, Dünya tarafından çekildi ve uydumuzoldu. Fakat Dünya ile Ay’ın toprak elementlerinin uyuşmaması ve aydaki taşlarınyaşlarının Dünya’nın ve Güneş’in yaşlarından daha fazla olması, bu iki kuramhakkında şüpheler yaratmaktadır. Biraz daha konunun üzerine düştüğümüzde iseAy’ın aslında göründüğü kadar masum olmadığını düşünmeye başlıyoruz.


Hepimiz Ay’ın sadece ön yüzünü görebiliyoruz çünkü Ay, kendi etrafındadönüşünü 24 saatte tamamlıyor; yani Dünya’mızla aynı olduğu için; biz,uydumuzun sadece ön yüzünü görebiliyoruz. Aynı zamanda Ay’ın yörüngesi,kusursuz bir daireyi andırmakta; yani Ay’ın yörüngesi olması gerektiğinden çokdaha düzgün. Ayrıca Ay – Güneş tutulmalarında Güneş’i ilginç bir şekilde tamolarak örtmektedir. İnsanı; Ay’ın büyüklüğünün Güneş’i tam örtecek şekilde ayarlandığıhakkında düşündürmekte.
Ay’da bazen garip, tanımlanamayan ışıkların görülmesi, herkesişaşırtmaktadır. (Ay’da volkanizma yahut herhangi bir doğal faaliyetolmadığından dolayı olay, çok garip karşılanmaktadır).


Ay’ın çizdiği yörünge, Dünyanın ekvatoral çemberi ile zıt olması gerekmektedir.Fakat Ay’da gezegenimiz gibi Güneş’e bağımlı şekilde bir yörünge izler. Doğadaağır metaller yeryüzünde bulunmamaktadır; ancak Ayda bu söz konusu değildir.
Ay’a yapılan Apollo uçuşlarında, arka planda kalan gezegenimiz hakkında bazınoktalar bulunmaktadır. Mürettebat ve Dünya ile yapılan konuşmalarda Apollo,Ay’ın arka yüzeyindeyken tanımlayamadıkları gölge ve ışıkları Dünya’yailetmiştir. Konuşmalarında da ne kadar heyecanlı ve şaşkın olduklarıduyulmaktadır. Dünyadan da bunun gibi daha bir çok gözlem yapılmıştır.


Yani Ay’da bazı anlam verilmez olaylara rastlanmakta. Kimi çevreler, Ay’daGalaktik bir federasyon tarafından gizli üs olduğunu ve bizlerin incelendiğinive negatif güçlerden korunduğunu iddia etmektedir. Kimileri ise bunlara delisaçması demekte.
Elbette aslını kimse bilmemekte; ama değişmez yasaların bize,evrene yönverdiğini ve evrende bir dengenin olduğunu ve bu dengenin korunması gerektiğinihepimiz biliyoruz.[5]


[b]Ay Nereden Çıktı Geldi? Ay’ın Kökeni Nedir?[/b]
Ay, Dünya ile aynı zamanda mı oluştu, yoksa Dünya’dan ayrılarak mı oluştu?Belki her ikisi de değil…
Ay, belki de başka bir yerden, hatta Güneş Sistemi’nin dışından çıkıp geldi veDünya’nın çekimine kapıldı ve bir daha bu çekimden çıkamadı. Ay’ın Dünyadankopma bir parça olduğunu öneren teori, Evrim Teorisinin kurucusu CharlesDarvin’in oğlu George Darvin tarafından geliştirilmişse de, günümüz Aybilimcilerinin çoğu tarafından kabul edilmemektedir.


Dünya ve Ay’ın aynı kozmik gaz-toz bulutundan oluştuğu görüşü, daha çokbilimsel bir desteğe sahiptir.
Bu ikisinin dışındaki bir görüş ise, Ay’ın Güneş Sistemi’nin dışındangeldiğiyle ilgilidir. Ay bu şekilde her nasılsa Dünya’nın gravitasyon etkisinekapılmıştır.
Peki ama Ay, Dünya ile senkronize halde bulunan bugünkü hemen hemen dairebiçimindeki yörüngesine hangi açı ve hızla gelerek yerleşebilmiştir? Bu şekildebir gravitasyonel yakalanma, sonuçta eliptik bir yörünge doğurması gerekirdi.Birçok bilim adamına göre, bu işin rastgele ve kendi kendine olması çok çokzayıf hatta imkansız bir ihtimaldir.


Bugünkü daireye çok yakın yörüngede bulunabilmesi ve Dünya’nın dönüşüylesenkronize halde olması için; [u][b]AY’IN HESAPLANARAK BU YÖRÜNGEYE OTURTULMUŞ OLMASIGEREKİYOR[/b][/u].


[b]Fakat Nasıl ve Kimler Tarafından?[/b]
O zaman Sovyet Astrofizikçiler Mikhail Vasinse ve Alexandre Shcherbakov’unDev Uzay Gemisi teorisi geçerlilik kazanıyor demektir.
Ay’da o zaman Müslüman olan Uzaylıların olması ve bunların çok üst düzeydebilgi ve zekaya sahip olmaları akla mantıklı gelmiyor mu? Ay’da duyulan Ezansesi ve Kubbe biçimindeki yapı da bizim teorimizi desteklemektedir. Ay’dayaşayan birileri olmasaydı, Amerikalılar şimdiye kadar yaptığı uzay mekikleriile malzeme taşıyıp y üssü kuramazlar mı idi? Elbette kurarlardı. Zaten oradakicanlılarla iletişim kurmak istiyorlar. Bunun için Rosetta Taşı ve İncil, kimleriçin bırakıldı..
Ay’da elde edilen ve Arapça’ya daha yakın olan o cümlelerdeki sır nedir. Evet;tüm bunların cevaplarını NASA biliyor ama açıklamıyor. Çünkü Ay temel olarakbirçok sırrı bünyesinde taşıyor. Eğer orada bir üs varsa, eğer o bir uzaygemisi ise bu da; Dünya’yı kontrol ediyor demektir.


Esrarengiz bir Hilkat Garibesi olarak nitelendirilen Ay’daki Kraterler ilgiliolarak görüş bildiren Arizona Üniversitesi Öğretim üyelerinden Robert Strom:“Anlaşılmaktadır ki, Ay kraterlerinin yüzde 10’u meteor ve asteroitçarpmasıyla, yüzde 10’u volkanik etkinlikle olmuştur. Kalan yüzde 80’inin denasıl oluştukları şimdilik bilinmemektedir.


Bilim adamlarını daha çok kraterlerin oluşma şekli değil de, onların sığoluşları ilgilendiriyor. Çünkü en küçüğünde, en büyüğün de de derinlik birkaçmilden fazla değildir.
Ay üzerindeki koyu renkli bölgelerin oluşumunu, volkanik etkinlik sonucu yüzeyeçıkıp, donan lav örtüsüyle açıklamaya çalışan bilim adamlarına karşı: Vasinseve Shcherbakov, bu erimiş lavın, Ay’ın içinden çıkmış olacağını fakat bununvolkanik bir nedenle olmadığını belirtmektedirler. Bu lav görünüşlü eriyik,Ay’ın içinde üretilmekte ve bir meteor çarpmasından sonra oluşan çukurluğaaktarılmakta ve bu şekilde hasarın büyümesi önlenmektedir.


Gravitasyon etkisini ise Sovyetler şöyle açıklıyor: Dış kabuğu tamiramacıyla çukurlara dondurulan yapay lav birikintisidir. Ay’ın öteki kısımlarınaoranla ek bir madde birikimi görünümünde olan bu bölgelerde gravitasyonunkuvvetli olması bu nedenden olayı son derece normaldir.
Dünya’nın görünen yüzüyle, arka yüzü arasındaki yüzeysel farkı yeni teorininışığında şöyle açıklanıyor: Ay yapay bir uydu olarak üretildiği yerden Dünyayörüngesine getirilene kadar, değişik asteroit ve meteor yağmurlarınauğramıştır, ve bu kozmik etkilere sürekli hep hareket halindeki ön kısım yaniDünya’ya bakan yüzey maruz kalmıştır. Onun için de Ay’ın arka yüzünde daha azkrater ve ölü denizler vardır. Dolayısıyla da arka yüzü daha doğal birmanzaraya sahiptir.


Bu teoriyle birlikte Ay’ın Dünya’ya oranla çok daha az yoğun olmasınınnedeni de ortaya çıkmaktadır. En tutucu bilim adamları bile Ay’ın buözelliğinden dolayı, hiç değilse Ay’ın içinde bazı bölgelerinin boş olmasıgerektiğini kabul etmek zorunda kaldılar. Kısacası Ay’ın içinin boş olduğu daortaya çıkmış bulunmaktadır…[6]
Ay’daki Uzaylı Üsleri
Her geçen gün daha çok insan Ay’da bir uzaylı üssü olduğunu söylemektedir.Anlatılanlara göre bu ay üssü, Ay’ın Dünya’dan görülmeyen karanlık tarafındabulunmaktadır.
Ay araştırmalarının neden durdurulduğunu ve Ay’da neden bir üs kurmayaçalışmadığımızı hiç merak ettiniz mi? Sizce bu uzayda yüzer bir istasyonkurmaktan daha iyi bir fikir değil mi? Neil Armstrong’a göre, Ay’da uzaylılaraait bir üs bulunmaktadır, bu yüzden uzaylılar Ay’dan uzak durmamızıistemişlerdir. Eski Donanma İstihbarat görevlisi Milton Cooper da, Ay üzerindebulunan ve istihbaratçıların “Uzaylı Üssü Luna” olarak adlandırıldıkları birüsten söz etmektedir. Cooper’a göre, Ay’ın uzak kesimlerinde bulunan bu uzaylıüssü Ay’a inen Apollo astronotları tarafından da görülmüş ve filme alınmıştır.Ana gemi adı verilen devasa uzay gemilerinin bulunduğu bu üste, çok büyük makinalarkullanılarak maden çalışmaları yapılmaktadır.


1960’larda Pentagon’un Araştırma ve Geliştirme Departmanı’nda görev yapanYarbay Philiph Corso, ABD Ordusu’nun ve Hava Kuvvetleri’nin elinde astronotlartarafından çekilen ve Ay’da uzaylıların varlığını açık bir biçimde kanıtlayanen az 122 fotoğrafın bulunduğunu iddia etmektedir.


[b]ABC’ de Ay’la İlgili Haberler[/b]
Amerikan ABC haber kanalının web sayfasında yayımlanan, 13 Haziran 2000tarihli makale Ay’la ilgili gerçeklere biraz olsun ışık tutmaktadır. Makalede şöyledenilmektedir:
“Yeni elde edilen kanıtlar, Ay’ın bazı astronomların düşündüğü gibi tamamenölü bir gezegen olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Ay yüzeyinde zaman zaman yoğunbir hareketlilik gözlemlenmektedir. Uzun aralıklarla da olsa Ay yüzeyindedeğişiklikler olduğu rapor edilmektedir. Bu iddialar tartışmaya açıktır. Pekçok bilim adamı ise Ay üzerindeki parlaklıklar ve sis gibi zaman zaman raporedilen gözlemleri ciddiye almamaktadır. “


[b]Aydınlık Yer:[/b] 136 kilometre uzunluğundaki büyük krater Langrenus. Fransızbir astronom Ay yüzeyinin zaman zaman bir şeyler tarafından aşındırıldığıyolunda sağlam kanıtlar bulmuştur. Bu gözlem 1992 yılında, Paris Gözlemevi’ndegörev yapan deneyimli Ay gözlemcisi Audouin Dollfus tarafından bir metrelikMeudon teleskopuyla yapılmıştır. Dollfus araştırma sonuçlarını incelemeyi yenibitirmiş ve yayımlanmak üzere sunmuştur.


[b]Solan Işık:[/b] Dollfus, 30 Aralıkta büyük Langrenus kraterinin tabanındabirtakım parlaklıklar görmüştür. Bunlar o gün ortaya çıkmışlardır. ProfesörDollfus, bu ışıkları bir kaç gün izlemiş ve kraterin içinde dans eden ışıkkümeleri görmüştür. Dollfus, teleskoptan her baktığında bu ışıkların şeklinindeğiştiğini fark etmiştir. Ona göre bu ışıklar, bir gazın Ay yüzeyinden tozkaldırması ve bunun güneş ışığıyla birleşmesi sonucu oluşan bir görünümdür.Bazı Ay gözlemcileri, değişime uğramadığı sanılan Langrenus krateri üzerinde butür bir sis görülmesini şaşkınlıkla karşılamışlardır.
Profesör Dollfus, detaylı olarak incelendiğinde Langnerus’un tabanında bir çokçatlak izine rastlanacağını söylemektedir. Ona göre söz konusu gaz budeliklerden çıkmış olabilir.” [7]


[b]Peki Ay, Dünyanın Yörüngesine Neden Kondu?[/b]
Ay’ın geçmişi nedir veya orjini nereden geliyor? Bu sorunun cevabı yoktur yada bir bulmacadır. Bugün bilim, üç ana kuram üzerinde duruyor. Sovyetbilimcileri tarafından geliştirilen bu üç ana kuram şöyle:
[b]1. Ay,[/b] bir zamanlar, dünyanın bir parçasıydı ve dünyadan koparak uzaklaştı.Ama bu görüş, büyük bir bilim grubu tarafından reddediliyor.
[b]2. Ay,[/b] aynen dünya gibi, Güneş Sistemi oluşurken, bir gaz bulutuydu ve doğalolarak Ay’ın uydusu oldu.
[b]3. Ay,[/b] farklı bir cisimdir. Yani dünya dışıdır. Güneş Sistemi’nin içinde biryerden veya Güneş Sistemi’nin dışından gelmiş, dünyanın çekim alanına girerek,orada bir uydu olarak kalmıştır.


Sovyet bilim adamları olan Vasin ve Shcherbakov, şaşırtıcı bir açıklamayaptılar; “Gerçekten de bilimciler, Evren’in kökenini ciddiyetle uzun sürediraraştırıyorlar ama daha henüz kesin bir cevap veya açıklama yoktur. Aynışekilde, Ay – Dünya sistemi de açıklanamıyor. Bize göre Ay, dünyanın yapay biruydusudur ve bilinmeyen bir zeka oluşumu tarafından yörüngeye konulmuşolabilir.” Bu iki bilim adamına göre Dünya’nın çekim gücü, kübik santimetrede5.5 gr.’dir Ay’ınki ise 3.33 gr’dir. Öyleyse Ay’ın içi boş olmalıdır. Yaniyapaydır. Yapılmıştır ama kimin tarafından? Gizemin çözümü, kraterlerin içinde.Ay yolculukları sonucunda elde edilen bilgiler, çok önemli ama gizlitutulmaktadır. “Neden?” diye sorduğumuzda, uzmanlara göre kesin çözüm henüzyoktur veya erkendir.


[b]12 Maymun Sorusu…[/b]
Sorular çok sayıda ve önemli görünüyor. Şimdi bunları ve bazı açıklamalarıalt alta dizelim;
[b]1.[/b] Ay, Dünya’dan daha yaşlıdır, öyleyse kökeninin başka bir yer olmasımümkündür.
[b]2.[/b] Niçin bazı bilim adamları, Ay taşlarının 20 milyar yıllık olduğunu iddiaediyorlar? Yani, Dünya’dan daha eski…
[b]3.[/b] NASA, bir Ay kayasının 5.3 milyar yıllık olduğunu saptadı. Ama bu, GüneşSistemi öncesine ait bir tarihti.
[b]4,[/b] Önemli bilim adamları ve Ay uzmanları, Ay’dan getirilen elementlerinDünya’dakilerden daha eski olduğunu belirlediler; ama neden resmenaçıklamadılar?
[b]5.[/b] 40 Ay taşının en azından 7 milyar yıllık oldukları belirlendi. Butarihleme, Dünya’dan ve Güneş’ten iki kez daha eskidir.
[b]6.[/b] Buna karşın Ay’ın yüzey toprağı, Ay taşlarından daha eskidir. Farklılıknereden geliyor?
[b]7.[/b] Bir grup bilim adamı, Ay’ın yıldızlararası bir yerde yapıldığıgörüşündeler ve Dünya tarafından yakalandığını düşünüyorlar. Peki bu nasılolabilir?
[b]8.[/b] Neden bazı bilimciler, Ay’ın içinin yoğunluğunun yüzeyden farklı olduğudüşüncesindeler? Gerçekten Ay’ın içi boş olabilir mi? Ve bu biliniyor mu?
[b]9.[/b] Niçin Ay’ın 8 milüstünde, yüksek dozda radyoaktivite var? Bu, elementer olarak doğal mıdır?
[b]10.[/b] NASA tarafından 100 millik bir alana yayılmış su buharı saptandı; amaAy’da su olmadığı biliniyor. Bu gizem, Ay’ın yapay olduğu anlamında mı?
[b]11.[/b] Ay’ın çok eskiden sıcak olduğu ileri sürülüyor; ama bunu dünyadakibenzerleri gibi kanıtlayan bir kanıt bulunmuş değil. Bu çelişki, henüzaçıklanamadı.
[b]12.[/b] Sonuç, Ay’la ilgili neden bu kadar çok cevapsız soru var?


[b]Peki bütün bunlara karşı, şunları söyleyebilir miyiz?[/b]
[b]1. Ay,[/b] hem Dünya’nın doğal uydusu olamayacak kadar büyük, hem de çokuzaktadır.
[b]2. Ay,[/b] olması gerekenden daha düzgün bir yörüngeye sahiptir.
[b]3. Ay[/b] kraterleri, çok fazla ve garip bir biçimde yüzeyseldir.
[b]4. Ay[/b]’ın dünyaya bakmayan yüzü çıkıntılı veya kamburdur ve Güneş Sistemi’ndeonun gibi gezegenine tek yüzünü gösteren bir başka uydu yoktur.
[b]5. Ay[/b] ölçümlemeleri, çok fazla demir olduğunu gösteriyor.
[b]6. Ay[/b] toprağı, Ay kayalarından çok daha yaşlıdır.
[b]7. Ay[/b]’ın bileşimi, dünyadan farklıdır.
[b]8. [/b]Doğa kanunlarına aykırı olarak, ağır metaller yüzeydedir.
[b]9. Ay[/b]’da önceden eriyik olan metaller yoktur.
[b]10. Ay[/b], dev bir gong sesi çıkarmaktadır ve yörüngede dönerkentitreşmektedir.
[b]11. Ay[/b], bir moloz yığını gibi gözükmektedir.
[b]12. Ay[/b], periyodik olarak sarsılmaktadır. Bu, bize düzenli bir sismikaktiviteyi gösteriyor. Sismik dalgalar, sanki tek bir kütleymiş gibi tüm yüzeyidolaşabiliyorlar.
[b]13.[/b] Dünyadan bakıldığında Ay, bir Güneş diski gibidir. Yani tutulmalarda,Güneş’i tam olarak kapatır, ne biraz küçük veya büyüktür. Sanki büyüklüğü,güneşi örtmek için ayarlanmıştır.
[b]14.[/b] Eğer Ay, Dünya tarafından yakalanmışsa, bunun sonu gelecek ve Ay, yineuzaklaşıp gidecektir.
[b]15.[/b] Normalde Ay’ın çizdiği yörünge, Dünya’nın ekvatoral çemberiyle karşıtolmalıdır; ama Ay, garip bir şekilde, Dünya’nın yaptığı gibi, Güneş’e bağımlıbir yörünge çizer.
[b]16.[/b] Her ne kadar Ay volkanlarının ölü oldukları söyleniyorsa da,yüzyıllardır Ay’da garip ışıklar, parlamalar görülmekte ve hala izlenmektedir.
Bunların sonucunda, Ay’ın yapay bir transformer dünya olduğu söylenebilirveya iddia edilebilir. Ay’da bir yaşam olduğu ile ilgili bir belirti veya izbulunamamıştır; ama Dünya’daki volkanik küllere benzeyen Ay toprağı veya tozuüzerinde yapılan deneylerde, bitkisel yaşama elverişli olduğu anlaşılmıştır.Ama ortada böyle bir yaşam yoktur. Marjinal iddialara göre Ay, UFO’larınüssüdür veya kullandıkları özel bir araçtır; ama bu da bir iddiadan öteyegitmemektedir. Yüzeyde zaman zaman garip ve geometrik şekiller görülmüş; ama bugörüntüler ya hemen kaybolmuş, ya da bir daha görülememiştir.[8]


[b]Kaynaklar[/b]
[1] [b]Kurân-ı Kerîm,[/b] Yasin Suresi 39-40.
[2] [b]Kurân-ı Kerîm[/b], Zümer Suresi, 5.
[3] [b]Kurân-ı Kerîm,[/b] Müdessir, 32-36.
[4] Risale-i Nur, Yirmi Dördüncü Söz
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? Konusunun Linki Direkt Link
Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? indir, Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? Videosu, Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? online izle, Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? Bedava indir, Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? Yükle, Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? Hakkında, Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? nedir, Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? Free indir, Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? oyunu, Ay Aslında Yapay Bir Uydu mu ? download


Hızlı Menü: