default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 05:11


Arkeologları ikiye bölen gemi

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1349 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 20:58
[b]Arkeologlar, kıyısı Baltık Denizi’ne bakan İsveç’teki Kåsebergakasabasında bir tepeye yerleştirilmiş 59 dev kayanın sırrını ortaya çıkarmayaçalışıyor. Ortaya atılan yeni bir teori, İngiltere’deki antik Stonehengeharabelerine benzetilen yapının, bir gök takvimi olduğu yönünde.[/b]


Denize bakan bir tepede yer alan kayalardan her biri, yaklaşık bin 800 kilogramağırlığında. Kayalar, bir geminin dış hatlarına benzeyen, 67 metre uzunluğunda birşekle sahip.
Arkeologlar, Ales Stenar (Ales’in Kayaları) olarak bilinen yapının, yaklaşıkbin yıl önce, Demir Çağı’nda inşa edildiğini ve bir mezarlık anıtını temsilettiğini düşünüyor. Ancak yeni bir araştırma, kayaların İskandinavya’da TunçÇağı’nın yaşandığı iki bin 500 yıl öncesine ait olduğunu ve tıpkıİngiltere’deki Stonehenge gibi, bir astronomik takvim görevi gördüğünü önesürüyor.
Stockholm Üniversitesi’nde jeolog olan Nils-Axel Mörner, Livesciencesitesine, “Stonehenge’in daha genç ve daha güzel bir kardeşi olduğunu söyleyebiliriz”yorumunu yaptı. Bazı uzmanlar ise kayaların karbon tarihinin Mörner’insavunduğu tarihe işaret ettiği konusunda şüpheli.


[b]STOHENGE’DEN Mİ ESİNLENDİLER?[/b]
International Journal of Astronomy and Astrophysics dergisinde geçtiğimiz ayyayımlanan araştırmada, Mörner, Ales’in Kayaları’nın bir astronomik takvimolarak nasıl işlev gördüğünü anlattı.
İsveçli bilim insanı ve ekibi, Güneş’ın kış ve yaz gündönümlerinde Ales’inKayaları etrafındaki belli noktaları aydınlattığını, antik İskandinavların buşekilde dini ritüellerin tarihlerini veya hasat zamanını belirlediklerini önesürdü. 


Araştırmacılar ayrıca, bir geminin dış hatlarına benzeyecek şekilde dizilenkayalarla Stonehenge’in belli geometrik özelliklerinin uyuştuğunu belirtti.Stohenge’in ne amaçla inşa edildiğine dair günümüzde tartışmalar devam etse de,Mörner her iki antik yapının da dev bir astromi takvimi olduğunu düşünüyor.
Mörner, esrarengiz kayaların, Tunç Çağı’nda Avrupa ve Akdeniz’de gezen veticaret yapan bir İskandinav topluluk tarafından inşa edildiğini veStonehenge’den ilham alındığını öne sürdü: “Ales’in Kayaları bir takvim. Bununyanında bize antik İskandinavya, İngiltere ve Yunanistan hakkında da dahaönceden bilmediğimiz bilgiler sunuyor” dedi.


[b]“BEOWULF’UN TOPRAKLARI”[/b]
İsveçli bir arkeolog ve Fornvännen arkeoloji dergisinin editörü olan MartinRundkvist, “Kayalardan oluşan geminin bir gök takvimi olduğu düşüncesi akademiçevrelerindeki arkeologlar tarafından destek görmeyen bir teori… Tersine,Ales’in Kayaları özenle inşa edilmiş bir mezarlık anıtı olmalı” diyerek en sonaraştırmaya karşıt bir görüş belirtti.
İsveç’in kırsal bölgeleri, birçoğu gemileri andıran çok sayıda anıt yapıbulunduruyor. Bu anıtların birçoğu, İsveç’in Demir Çağı’na, M.S 500-1000yıllarına işaret ediyor. Rundkvist, bu anıtların neredeyse tümünün mezarlarınyerlerini gösterdiğini savunuyor.


Arkeologlar, Ales’in Kayaları’nın yaşını yapılan ilk karbon tarih saptamayöntemiyle bin 400 yıl olarak belirlemişti. Bu tarih, Mörner’in öne sürdüğütarihin yaklaşık bin 100 yıl sonrasına denk geliyor.
Rundkvist, dev kaya yapıyı inşa edenlerin de gezici-tüccar bir toplulukolmadığını savunuyor. İsveçli arkeolog, “Ales’in Kayaları”nın, denizci birtopluluk tarafından inşa edildiğini ve dev kayaların öküz, köle, ip, kızak,ahşap kürekler ve basit demir aletler kullanılarak yerlerine konduğunudüşünüyor.
Rundkvist, “Burası Beowulf’un (Konusu Demir Çağı’ndaki İskandinavya’da geçeneksi bir İngiliz destanı) dünyası” diyerek antik yapının eski kültürle olanbağlantısına da değindi.
İskandinav toplumların kültüründe çok önemli bir yer tutan gemiler, önemliinsanların mezarlarını işaretlemek için inşa edilen anıtlara da ilham vermişolabilir. Ales de, İskandinav folkloruna göre, Ale adındaki bir kralın mezarınıgösteriyor.
Rundkvist, bu bulgulara dayanarak, Mörner’in, “hiçbir kanıtı olmayan bir birteoriyi savunduğunu” belirtti.
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Arkeologları ikiye bölen gemi Konusunun Linki Direkt Link
Arkeologları ikiye bölen gemi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Arkeologları ikiye bölen gemi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Arkeologları ikiye bölen gemi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Bir Hayalet Gemi Efsanesi: Mary Celeste ulas 0 2,430 18.01.2013, Saat: 01:09
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Arkeologları ikiye bölen gemi indir, Arkeologları ikiye bölen gemi Videosu, Arkeologları ikiye bölen gemi online izle, Arkeologları ikiye bölen gemi Bedava indir, Arkeologları ikiye bölen gemi Yükle, Arkeologları ikiye bölen gemi Hakkında, Arkeologları ikiye bölen gemi nedir, Arkeologları ikiye bölen gemi Free indir, Arkeologları ikiye bölen gemi oyunu, Arkeologları ikiye bölen gemi download


Hızlı Menü: