default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 03:43


Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1711 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 21:12
Amerikan yerlilerinin toplu adı Apache, Anadolu Türkçesininde içinde bulunduğuUral dil grubuna bağlı Atabaşkan dilini konuşan ve yerli sakinlerinin Şamaninancına sahip olduğu Mogollon ve Sierra Madre dağlarının bulunduğu bölgedeyaşayan Asya göçmeni topluluklardır. Süreç içerisinde farklı kollara ayrılan buamerikan yerlilerinin en savaşcı olan kabilesidir. Colomb sonrası yağma içingelen Avrupa insanına karşı kahramanca mücadele vermişlerdir. Savaşlarsonucunda farklı kabile ve isimlere ayrılmışlardır.
18. yy civarında Apaçi kabilelerinin yaşadığı alanlar
Süreç içerisinde Aphache kabileleride 6 bölgesel gruba ayrılmışlardır


[b]• WA – Batı Apaçileri – Pinal Coyotero[/b]
[b]• N – Navajo[/b]
[b]• Ch – Çirikahua[/b]
[b]• M – Meskalero – Faraon[/b]
[b]• J – Jikarilla – Tinde[/b]
[b]• L – Lipan (Lipek)[/b]
[b]• Pl – Kiowa – Gatana ( Ova Apaçileri)[/b]


Güney Batı Amerika bölgesinde erken Aphache toplulukları göçebe olarakgörülmüşlerdir. Kendi topraklarına yapılan tecavüzler neticesinde çöl hayatıkonusunda uzman bir topluluk haline dönüşmüşlerdir. Yaşama ve düşmanlarınakarşı bu sertliğine karşın kendi içlerinde özellikle çocukları ile oldukçainsancıl ilişkileri vardır. Aphache grupları MS 850 civarında Great Basin, theSonoran, ve Chihuachuan bölgesine gelmişlerdir.


Aphache’lerle ilk bölgesel savaşlar 1500 ‘lerde İspanyolların antik ticaretyollarına müdahalesi ile başlamıştır. Dönemin New Meksico’su İspanyolsömürgesidir. 1700 başlarında yiyecek alanları oldukça daralan Aphaceler bufaloavlamak için sömürgecilere sürekli baskın yapmışlardır. 1850′lerde AmerikaBirleşik Devletleri askerleri ile oldukça sert savaşlar yaşamışlardır. 1872yılında aphache şefi Geronimo Amerikalı yetkililer ile imzaladığı anlaşmaylaFlorida, Alabama, ve Oklahoma bölgesinde özgürce yaşama hakkı elde etmişlerdir.Şef Geronimo sık sık Meksika savaşlarına katılmış saygın bir doktor veşahsiyettir. Geronimo ismini Meksikalılar ona olan nefretlerinden dolayıvermiştir.


[b]Geronimo – Medicine Man – Shaman[/b]
16 Haziran 1829 – 17 Şubat 1909
Geronimo’nun kuvvetleri son büyük Aphache kuvvetleri olmuştur. Batıtopraklarında Amerikan Hükümetini tanımayan son büyük Şef 4 Eylül 1886 ‘ daAmerika Birleşik Devletleri Ordusu Generali Nelson A. Miles’e İskelet Kanyon-Arizona da teslim olmak zorunda kalmıştır. Yargılanarak topraklarına dönmesiengellenen Geronimo zatürreeden hayatını kaybetmiştir.


Törenlerinin değişmez ritüeli olan kendilerine özgü dansları arasında yağmurdansı, ergenlik , hasat ve iyi ürün dansı gibi ruhsal ayinleri bulunur. Hiç birresmi din yapıları, bayramları ve ibadet günleri yoktur. Çoğu zaman kabile şarkıile duayı birleştirerek kurumsallaşmayan bir dua ayini yaparlar. Kişiseldualarını bazen kısık sesle bazende yüksek sesle yaparlar. Bazende onlar adınadua eden yaşlı kişiler vardır.
İndiana Üniversitesinden Profesör Denis Sinor Sibirya Türklerinden Tunguzkabileleri ve Yukagir’ lerin Tunç çağı evrelerinden beri Kızılderililerle ortakbir kültüre sahip olduklarını tespit etmiştir.


Amerika Yerlileri Sosyal İşler Daire Başkanı M. Franklin Keel, Kızılderililerin(atalarının) Baykal Gölü ve Yenisey-Tuva bölgelerinden Amerika kıtasına Alaskaüzerinden göç ettiklerini ifade etmiştir. Kızılderililer ile Türklerin DNAtestlerinin aynı olduğunu ve ayrıca Y kromozomunun yeryüzünde sadece Türklerile Kızılderililerde bulunduğunu söyledi. Kızılderililerin konuştuklarıdillerdeki kelime benzerlikleri gibi, halı, kilim ve el işlerindeki desenlerinaynı olduğunu, örf, âdet ve geleneklerde de çok büyük benzerlik olduğunu ifadeetmiştir.


Konuyla ilgili 40 yıla yakın araştırması olan Ethel Steawert KızılderililerinTürk kökenli olduğunu ispatlamıştır. Kızılderililerin büyük bir çoğunluğu iseUygur ve Nayman Türkleri ile diğer Türk kabileleridir. Kızılderili sembolüBozkurttur.


[u][i][b]Dipnot:[/b][/i][/u]
Oxford Üniversitesi, Oxford Ancestors Kurumu : “Gen testlerinin böyleçıkması doğal, çünkü ilk Türklerinde hem Asya hem de Avrupadaki insanlardabulunan K halogrubuna rastlanmıştır. Türkiye’deki ve Türkmenistan’dakiinsanlarda K29 geni büyük oranda vardır. Kısacası Türk genleri Orta Asya’dakigenlerle büyük ölçüde benzerdir. Türklerde Orta Asya kökenli M9 geni vardır veTürklerin genlerindeki K halogrubu Avrsay halkları ile Okyanusyadekilerarasındaki bağ hakkında da bilgi veriyor. Bugün Türkiye’deki insanların%77′sinde, Orta Asyadan yani 35000 yıl önceden kalma M(9)(K) halogrubu vardır.( Currently, large-scale, detailed DNA research to establish geneticgenealogies of Turkic peoples is scant. Evidently, today a great number ofTurks share the M9 haplogroup which was originated in Central Asia. )”
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında Konusunun Linki Direkt Link
Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında Konusunun HTML Kodu HTML Link
Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında Konusu BBCode Linki BBCode Link
Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Prometheus Hakkında Genel Bilgi ulas 0 2,466 19.01.2013, Saat: 05:15
Son Yorum: ulas
Big Grin Evren Hakkında 3 Soru ulas 0 1,739 18.01.2013, Saat: 20:12
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında indir, Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında Videosu, Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında online izle, Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında Bedava indir, Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında Yükle, Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında Hakkında, Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında nedir, Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında Free indir, Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında oyunu, Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında download


Hızlı Menü: