default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 04:23


Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler

Yazar Konuyu Başlatan: ulas - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 3232 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ulas
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 391
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 8


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 18.01.2013, Saat: 14:56
Bir görüşe göre evrende yaşanan hiçbir şey kaybolmuyor. Sanki bir mekanizmabütün olayları kaydederek akıp gidiyor. Aşağıdaki yazıda bazı örnek olaylardanyola çıkılarak bu konu işleniyor.


Dünya adı verilen bu gezegen üze*rinde herşeyi öylesine olduğu gibi kabuletmi*şizdir ki, bizi bu “uyku” halinden uyandırmak için bazen bir şok gerekir.Zaman olgusu, insan yaşamında hiç sorgusuz sualsiz alanlardan biridir. Çünkü,beşikten mezara, bir tek şeyi kabul etmeyi öğrenmişiz*dir: Zaman tarihe ya dasaate göre ilerler.
Bebeklik çağından itibaren günlerimiz, aylarımız, yıllarımız hep ölçülüdür.Bize saat söylemesini öğretirler.Yani en yakınımız*daki saate bakarak zamanıölçmesini öğreni*riz. Ayrıca takvimi okumasını, yani hangi ayın temmuz,hangisinin eylül olduğunu, bir mevsimin ne zaman başlayıp bittiğini hepöğreniriz. Ama bütün zaman ölçme işlemleri bir kolaylıktan ibarettir.


Bu, insanın hayvanlarını ne zaman besleyece*ğini, tohumu ne zaman atacağınıhasatı ne zaman kaldıracağını bilmek için geliştirdiği bir kolaylıktır. Saat vezaman, insanın haya*tını düzene sokan ve kargaşayı dizginlemekte yardım edenaraçlardır yalnızca. Ne var ki, tarih, zamanın tek biçimi olmayabilir. Evre*ninkendisi insanın bilebileceğinden tamamen farklı bir zaman makinesi geliştirmişolamaz mı?
Hem şimdide, hem geçmişte


İşte bu kozmik ya da evrensel zaman ile insa*nın belirlediği tariharasındaki çelişmenin “zaman kaymaları” denilen olağanüstü olayı ortayaçıkardığı söyleniyor. Yani, zamanın iki yönü ya da boyutu sanki aynı andaişliyor. Konunun ilgilileri böyle bir durumda insanın kendini, hem şimdikizamanda hem de geç*mişte yaşarken bulabileceğini belirtiyorlar. Hatta bazeninsan hem şu anda, hem de gele*cekte yaşayabilir. Oldukça şaşırtıcı olan budurum, zaman zaman can sıkıcı, hatta ürkü*tücü de olabilir.


[b]Geçmişe döndü[/b]
Joan Forman adlı yazar, “Zamanın Maskesi” adlı kitabını yazmak içinaraştırmalar yapar*ken çok ilginç bazı zaman kayması olaylarını da açığaçıkardı. Bunlar özellikle geçmişe dönük kaymalardı. Örneğin, Norfolk’ta yaşa*yanbır adamın başından geçenler çok ilginç*tir. Bay Squirrel, madeni parakoleksiyoncu*suydu. çoğu koleksiyoncu gibi, para örneklerini küçük plastiktorbaların içinde saklıyordu. Bay Squirrel 1973 yılında Norfolk’un GreatYarmouth yöresindeki bir dükkana gitmeye karar verdi. Bu dükkanda uyguntorbalar satıldığını duymuştu. Dükka*nın yerini aşağı yukarı biliyordu. Fakatdaha önce oraya hiç gitmemişti.


[b]Eski tarz bir dükkan[/b]
Dükkanın ön kısmındaki kaldırım taşlı bölüm ve dükkanın rengarenk boyalıcephesi Squirrel’i etkiledi. Dükkanın iç kısmında da ,onun ilgisini çekenayrıntılar vardı. Bunlar çiçek motifli resim çerçeveleri, eski tarz kutu*lar,bir sandık ve bastondu. Squirrel çok ilgi*sini çeken bu dükkanı incelemeyi dahafazla sürdüremedi, çünkü tezgahtar kız gelmişti. Kızın uzun siyah bir etekliğive eski türden fistolu yakaları bulunan bir bluzu vardı. Kızın saçları dadüzgün bir topuz yapılmıştı.


[b]Eski paralar ve garip sessizlik[/b]
Bu olay 1973′te geçiyordu. O tarihlerde kadıngiysilerinde büyük birçeşitlilik göze çarpıyordu. Eskiden moda olan uzun eteklerin ya dafistolubluzların giyilmesi bu yüzden yaşlı koleksiyoncunun hiç garibinegitmemişti. Tezgahtar kızdan paralarını koyacak naylon torba istedi. Kızcağızda bir yığın torbayla dolu kocaman bir kahverengi kutudan ada*mın istediğitorbaları çıkardı. Bay Squirrel, ne kadar çok torba olduğunu hayretle sordu.Kız da, yelkenli gemilerle denize çıkan adamların balık zokalarını koymak içinbunlardan bolca aldıklarını söyledi.


O, bu tür bir cevaba biraz şaşırdı tabii.
Ama gene de sesini çıkarmadı. Torbaların karşılığında bir miktar bozuk parauzattı. Tezgahtar kız, ücretin 1 şiling olduğunu söyledi. İngiliz parasisteminde şiling çoktan kalk*mıştı. Ama yaşlı koleksiyoncu buna da çokşaşırmadı. Çünkü hala eski sistemle düşün*meyi bırakamamıştı. Kıza 5 penilikbir para verince bu kez tezgahtar şaşkın gözlerle baktı. Ama bir şey demedenparayı aldı. Bu alış ve*rişte Bay Squirrel’i şaşırtan çok önemli başka bir şeyolmuştu: Dükkanda bulunduğu süre içinde tam bir sessizlik hüküm sürüyordu. Busırada sokakta da en ufak bir trafik gürültüsü işitilmiyordu.


[b]Dükkan değişiyor[/b]
Bay Squirrel bir hafta sonra, para koyacak torbalardan almak üzere yeniden odükkana gitti. Ama dükkana yaklaştığı anda hayatının en büyük şokunu geçirdi.Bir hafta önce “gel*diği dükkanla bunun en ufak bir ilgisi yoktu. Dükkanınönündeki arnavut kaldırımı asfalt olmuştu. Dükkanın içi de dışı da kararmış veeskimişti. Payandalar hiç de bir hafta önce gördüklerine benzemiyordu.


İşin garip yanı da şuydu: Dükkanda çalı*şan tezgahtar, orta yaşlı birkadıncağızdı. Üstelik orada genç bir kızın çalıştığından falan haberi yoktu.Daha da kötüsü, yaşlı koleksiyoncunun yeni torba isteğine olumsuz cevap vermesiydi.Öylesi torbalardan zaten hiç satmadıklarını söyledi. Dükkanın sahibi detezgahtar kadının söylediklerini doğruladı.


Yaşlı adamın o dükkandan alışveriş yap*mış olduğunun tek kanıtı, bir hafta öncealdığı torbalardı. Eski görünüşlü sokak da, geçmiş çağlardan kalma tezgahtarda, dük*kandaki eşyalarla birlikte sırra kadem bas*mıştı, Sanki hiçbir zamanolmamış gibiydiler.
Geçmiş zamanın egemenliği


Daha sonra, torbaların yapılmış olabileceği tarih incelendi. Yapımcıları, butür torbaların Birinci Dünya Savaşı’ndan önce yapıldığını, ilk olarak da1920′lerde kullanıldığını söylediler. Zaman kayması olaylarının en ilginçlerin*denbiriydi bu. Geçmiş zaman, şimdiki zamana egemen olmuştu.


[b]Asfalt, patikaya dönüştü[/b]
Geçmişe doğru bir zaman kaymasının ilginç bir örneği de Bayan TurrellClarke’ın başın*dan geçti. Bayan Clark, doğum yeri olan Surrey’de akşam duasınayetişmek üzere kili*sesine doğru bisikletinin pedallarını çevirir*ken, başınason derece garip bir olay geldi. Üzerinde yol aldığı modern asfalt yol, birden*birebir patika halini aldı; kadıncağızın ken*disi de bu patikada yürüdüğünühissetti. Bu patikada 13. yüzyıl köylü giysileri içinde bir adam kendisinedoğru yürümekteydi. Adam, Bayan Turrell Clarke’ın geçmesi için yana çekilipverdi. Kadın da, tam bu sırada rahibe giysileri içinde olduğu yolunda bir hissekapıldı.


ingiltere’nin Surrey bölgesinde bulunan Pyrford kilisesi. Bayan Turrel Clarkburada akşam duasına katıldığı sırada kendini birden 13. yüzyılda buluverdi.Koroda, ilahiyi söyleyen papazlar 13. yüzyılın kahverengi cübbeleriiçindeydiler. Bu zaman kayması birkaç
saniye sürdü. Ama bu olağanüstü görüntünün ayrıntıları, Bayan Currel Clark’ınzihnine çakıldı. Kadın, tarihsel belgelerle karşılaştırdı. O anda ayrıntılarınşaşılacak kadar doğru olduğunu gördü


[b]Kilise yüzyıllar öncesine döndü[/b]
Bu olaydan bir ay sonra, Bayan Turrell Clarke’ın başına daha ilginç bir şeygeldi. Kadın, aynı küçük kasaba kilisesindeydi. Koro ile birlikte ilahisöylüyordu. Tam ilahi*nin orta yerindeydiler ki, birden kilise yüzyıl*larönceki haline dönüşüverdi. Zemin, top*rağa; mihrap, taşa; camlar da değişerekvit*raya dönmüştü.
İşin daha da garibi şuydu: Kilisenin tam orta yerinde 20. yüzyıl korosu değil,yüzyıllar öncesinin kahverengi cüppeli papazları duru*yor ve aynı ilahiyisöylüyorlardı. Bu değişim anında Bayan Turrell Clarke da, kendisini, kiliseninen arkasında, dini törene katılan küçük topluluğun içinde hissetti.


[b]Kadın gözlerini açınca[/b]
29 Mayıs 1973′te Norwich’li öğretmen Bayan Anne May, kocası ile birlikteInverness’teki Clava kurganlarını ziyarete gitti. Bunlar, Erken Bronz devrindenkalma, yani İsa’dan önce 1800-1500 yılları arasında yaşamış insan*ların mezarolarak kullandığı kurganlardı. Güneşli. pırıl pırıl bir gündü. Etrafta kuşlarcıvıldaşıyordu. Bayan May önce kurganlar ara*sında dolaştı. Sonra, herbiriniçevreleyen dikili taşları incelemeye koyuldu.


Nihayet, kuzeydoğudaki kurgana ait taş*lardan birine yaslanıp gözlerinikapattı. Aslında “mutlak bir boşluk” anı yakalamaya yönelik yoga hareketiniyapıyordu. Gözleri bir an kapalı kaldı. Kadın gözlerini yeniden açtığında birgrup insan gördü. Adamların üstünde eski püskü giysiler vardı. Bayan Maybazılarının çapraz pantalan askısı kullandı*ğını gördü
Adamlar yavaşça hareket ederek o dev dikilitaşlardan birini yerdesürüklüyorlardı. Bayan May, adamların özellikle uzun, siyah saçlı olduklarınıfark etti. Tam bu sırada bir turist grubu oraya geldi ve görüntü kayboldu.Bayan May, 20. yüzyıla dönüvermişti.


Zaman kaymalarında çok sık rastlanan bir durumdu bu. Deneyi yaşayan kişiçevresiyle ilgileniyordu, ama çevreye tam “kon*santre olmuş” da değildi.Kadının vücudu dikilitaşa değdiği anda, sanki şimdiki zaman*dan geçmişe ani birgeçiş oldu. Şimdiki zamana dönüş de aynı hızla oluverdi.


Inverness’teki Bronz çağı’na ait Clava mezarlığında (kurgan) bulunan dikilitaş. Ziyaretçilerden biri bu taşa yaslandı ve birden zaman kayması gerçekleşti:Kadın, yaklaşık 2 bin yıl önce mezarların yapılışına tanık oldu.


[b]Oynayan çocuklar[/b]
Joan Farrnan da, “Zamanın Maskesi” adlı kitabı için araştırmalar yaparkenDerbyshire’ da bir zaman kayması olayı yaşadı. Orada Haddon Hall adlı binayıgeziyordu. Aslında, o sırada çalışmalarını düşünmüyordu. Tatil*deydi ve bu eskiyapı her zaman görmek iste*diği bir yerdi. Binaya girmeden önce avluda durmuş,mimarinin güzelliğini, giriş kapısını ve kapıya çıkan merdivenleri inceliyordu.


Birden çok garip birşey gördü. Merdiven*lerin başında bir grup çocuk oynuyordu.Küçük bir erkek çocuğu, ondan biraz daha büyük iki erkek çocuğu, 9 yaşlarındabir de kız. Kızın arkası Forman’a dönüktü. Yazar, onun omuzlarına dökülen sarısaçlarını, beyaz şapkasını ve dantel yakalı yeşil-gri ipek giysisinigörebiliyordu. Çocuklar, çok komik olduğu anlaşılan bir şakaya katıla katılagülüyorlardı.


[b]Gördüğü çocuğun resmi[/b]
Binaya giren Forman, duvardaki portreleri dikkatle incelemeye koyuldu.Çünkü, en azın*dan o 9 yaşlarındaki kızın Haddon sülalesin*den olduğundanemindi. Duvarlara asılı portreler arasında dolaşırken, Haddon ailesi*ninatalarına ait tablolar arasında birden ara*dığını buldu. Beyaz şapka; dantelyakalı, yeşil-gri ipek elbise giymiş sarışın bir kız ona bakıyordu. Çocuğunyüzü, dışarıda basamak*larda gördüğü yüzün aynıydı. Geniş, köşeli çenekonusunda yanılmasına imkan yoktu. Müzenin bekçisine sorduğunda, bekçi buportrenin Lady Grace Manners adlı soylu bir kişiye ait olduğunu söyledi.


İngiltere’nin Derbyshire bölgesinde Haddon Hall malikanesinın avlusu. YazarJoan Forman burayı ziyaret ettiği sırada, çok eskiden malikanede yaşamışçocukların bu avluda kahkahalarla oyun oynadıklarını gördü. Görüntü, belli birnoktada durulunca ortaya çıkıveriyordu. Tıpkı, eski bir filmi görmek içindüğmeye basar gibi


[b]Ortak nokta[/b]
Bu olayların bazılarında ortak bir nokta var.
Olayı yaşayan kişiler belli bir noktada duru*yorlar ve orayı terk ettiklerianda da görüntü kayboluveriyor.
Tüm bu olaylardan anlaşıldığı kadarıyla zaman kavramı, kule saatlerinden, duvarsaatlerinden, ya da kol saatlerinden ibaret değil. Hatta, doğrusunu söylemekgerekirse bu saatlerin, evrenin gerçek saatiyle çok az ilişkisi var.


[b]Zaman konusunda 2 görüş[/b]
Zaman konusunda çok çeşitli görüşler var*dır. “Zamanla Bir Deney” adlı kitabınyazarı J. W. Dunne da bu konuda yaptığı öncü çalışmalarının sonucunda ilginçhir görüş geliştirdi. Zamanın tek biçiminin kronolojik olmayabileceğinisöyleyen Dunne, 1920′lerde herkesi şaşırtmıştı.
Dunne’ın ortaya attığı görüşlerin çoğu, gördüğü rüyalara dayanıyordu. Sık sıkbazı olayların olacağını önceden rüyasında gören ve daha sonra bunlarıgazetelerden okuyan Dunne, gördüğü rüyaları kaydetti. O zaman, rüyalarıngeçmiş, gelecek ve şim*diki zamanın bir karışımı olduğunu saptadı.
Dunne, büyük bir buluş yaptığını anla*mıştı. Ama, bunun yalnız kendi başındangeçtiğini düşünmek gibi bir hataya düştü. Olacakları önceden rüyasında görmekav*ramını anlamıştı ama zamanı kesin bir sonla noktalanan tek bir boyut olarakdüşünmeye devam etti.


Dunne’ın eseri, 20. yüzyılın en büyük yazarlarından biri olan J. B. Priest!ey’eesin kaynağı oldu. Priestley, zamanı üç bölüme ayrılmış bir süreç olarak elealdı: Zaman Bir: Saatin gösterdiği zaman. Zaman iki: Muhtemel gelecektekizaman. Zaman Üç:Yaratıcı hayal gücünün zamanı. Priestley’in 1940′larda yazdığı“Insan ve Zaman” adlı kitap, zamanın nite*liği konusunda çok ilginç gözlemlerledoludur. Priestley’e göre kronolojik zaman, olayların birbirini nasılizlediğini açıklamak için bulunmuş bir yoldur yal*nızca. Yani, nedensellikfikrine bağımlıdır. Oysa, durum böyle değilse ne olacak? Yani, eğer psikologJung’un önerdiği gibi evrenin en temel ilkelerinden biri “neden dışıiık” ise,zaman da insanoğluna istediği oyunu oynayabilecektir pekala.”


[b]Kaynak:[/b]
[b]Bilinmeyen, Sayı:30[/b]
Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...


Konu Bağlantı Araçları
Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler Konusunun Linki Direkt Link
Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler Konusunun HTML Kodu HTML Link
Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler Konusu BBCode Linki BBCode Link
Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin Zaman Kavramı ve Zaman Yolculuğu ulas 0 2,365 18.01.2013, Saat: 19:56
Son Yorum: ulas
  Kahin mi? Zaman Yolculuğumu? Yada Ne..? ulas 0 2,113 18.01.2013, Saat: 14:43
Son Yorum: ulas

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler indir, Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler Videosu, Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler online izle, Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler Bedava indir, Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler Yükle, Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler Hakkında, Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler nedir, Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler Free indir, Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler oyunu, Anlık Zaman Kaymaları – Zamanda Geriye Gidişler download


Hızlı Menü: