default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 08.08.2022, 04:49


Algısal Duruş Programlama ile Başarı

Yazar Konuyu Başlatan: hazanlisa - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 1742 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: %
 
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

hazanlisa
Super Moderatör
*****
Super Moderatör Grubu
user avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı:
Yorumları: 204
Kayıt Tarihi: 17.01.2013
Rep Puanı: 17


Kişisel Bilgileri: v
#1
Konu Tarihi: 19.01.2013, Saat: 01:59
Algısal Duruş; bireyin herhangi bir potansiyel hedefi ne derece arzuladığını, dolayısıyla o hedef lehinde karar verme ve aksiyona geçme olasığını belirlemektedir.”


Daha önce de belirttiğimiz gibi; bireyin temsil sistemleri, yani zihin haritası; söylem şablonlarından oluşmaktadır. Sözkonusu söylem şablonları ise bireyin dünyayı anlamlandırmasını sağlamaktadır. Bir diğer deyişle bireyin herhangi bir konudaki algısal duruşunu (Perceptual Position) belirlemektedir.


Zengin olmak dediğim zaman, zihninizin algısal duruşu; zenginliği tanımlaması, zenginliğe olası ulaşma sürecine (külfet ve riskleri) ve zenginlik ile elde edeceğiniz faydalara (ödülleri) ve olası karşılaşacağınız zararlara dair; ilişkilendirdiği zihin haritanızda yer alan mesajlara başvurması ile gerçekleşecektir.


Yukarıdaki tanımların her biri zihinsel varsayımlar üzerine gerçekleşecektir. Bir diğer deyişle bugüne kadar zenginlik ile bağlantılı dışardan edindiğiniz mesajlar topluluğunun size sunduğu varsayımlar ile algısal duruşunuzu belirleyeceksiniz.


Algısal duruş; ilgili obje veya durumu ne derece gerçekten arzuladığınızı belirleyecek; ve bu arzu derecesi ise sizin ilgili hedef için ne kadar külfete katlacağınızı belirleyerek; aslında başarılı olup olamayacağınız belirlenmiş olacaktır.


Bir diğer deyişle zengin olma hedefi doğrultusunda başarıya ulaşıp ulaşamıyacağınız “zengin olmak” dediğim anda zihninizdeki mesajlara başvurduğunuz anda büyük ölçüde kesinleşmektedir.


NLP; psikoloji biliminin en önemli bulgsu ile yukarıdaki iddiamız kanıtlanlanmaktadır. NLP; neden bazı bireylerin başarılı olabildiğini bazılarının ise olamadığını sorgulayarak ortaya çıkmış bir bireysel dönüşüm araştırma – çalışmasıdır. Çıkan sonuş ise şu şekildedir; bazı bireylerin zihni başarmayı veya kazanmayı farkında dahi olmadan öğrenmiştir – bazıları ise kazanmamayı istemdışı bir şekilde öğrenmiştir.


NLP nin bundan kastı ne olabilir?


Yukarıdaki bulgunun tam açılımı şu şekildedir. Bazı bireyler zihin haritalarının oluşumunda farkında dahi olmadan, başarı lehinde mesajları, tecrübe ile bağlantılı duyguları bilinçaltlarına ekerken, bazı diğer bireyler ise başarının aleyhinde zihinsel söylem şablonları edinmiştirler.


Söz konusu zihinsel şablonlar, bireyin herhangi bir konuyu (örn: zenginliği) nasıl algıladığını, dolayısıyla nasıl bir zihinsel duruşu olduğunu belirlemektedir.


Algıda Ödül – Külfet Oranı İle Karar


Zihinsel şablonlar; tecrübeler ile ilişkilendirilmiş ve konu ile ilişkili bilinçaltı olumlu, olumsuz mesaj topluluklarından oluşmaktadır.


Zihinsel söylem şablonları, ilgili konuyu tanımlar iken, sürecin doğası gereği, siz farkında dahi olmadan insanoğlunun en ilkel, otomatik gerçekleşen hesaplamasına koyulur ki, söz konusu hesaplama milisaniyeler içerisinde gerçekleşir. Hesaplanan ise, ilgili konuya dair vereceğiniz tepkinin temelinde yatan fayda – külfet (ödül –zarar) oranıdır. Bir diğer deyişle sizin ilgili konuyu X koşulu altında Y alternatifleri içerisinde ne derece tercih edeceğiniz zihinsel olarak kararlaştırılır.


Zengin Olmayı Gerçekten İstiyor musunuz?


Bu soruya çoğunuz evet cevabını verecektir. Fakat istatistiklere göre zengin olmayı yukarıdaki yaptığımız tanımlara (X koşulu altında Y alternatifleri içerisinde) göre bilinçaltı seviyesinde gerçekten isteyenlerin ortalama oranı %8 dir. Bir diğer deyişle toplumun %92 si zengin olmaya dair algıladığı fayda algıladığı külfetten daha azdır.


İnsan beyninin en ilkel çalışma prensibi; X konusunda atılacak adım, X den algılanan ödülün, X için katlanılacak külfetten çok daha fazla olması ile gerçekleşebilmektedir.


Buradan çıkaracağımız sonuç ise şudur; eğer siz toplumun %92lik kısımında yer alıyorsanız, zenginlik hedefi ile adım atmıyorsunuz demektir. Belki attığınızı sanıyorsunuz, aslında başka daha alt kategori hedeflere yönelik adım atıyor ve kendinizi kandırıyorsunuz. Zengin olma tanımına karşı fayda – külfet hesaplamanız zenginliğin aleyhinde işliyor. Zenginlik hedefine ulaşmayacağınızı bilinçaltı seviyenizde biliyorsunuz, fakat bu mantık seviyeniz ile çeliştiği için, kabahatı koşullarda arıyorsunuz.


Algısal Duruşu Yeniden Programlamak


İnsanoğlu yukarıda bahsettiğim; beynin en temel çalışma prensibini değiştiremese de, hesaplamaya müdahale ederek, algısal duruşunu, dolayısıyla herhangi bir konuda gideceği yolu belirleyebilmektedir.


Bunu yapabilmenin en başarılı yolu, X olgusuna yönelik algılanan ödül miktarını ve algılanan külfet miktarını azaltmaktır ki, bu şekilde X olgusu lehinde çalışan bir zihin haritası elde etmek mümkündür.


Algısal duruşu yeniden programlamak için X olgusu ile ilişkilendirilen bilinçaltı söylem kalıplarını değiştirmek faydalı yöntemdir. Buna ek olarak, bireyin X olgusunda edineceği ödüllere yönelik algının yoğunlaştırması için gerçekleştirdiğimiz imgeleme ve fiziksel deneme yöntemlerini kullanıyoruz. Bilinçaltı söylem şablonlarının adım adım değiştirilmesine ek olarak, fiziksel deneme – örneğin arzuladığınız bir arabanın test sürüşüne gitmeniz – bireyin X olgusu ile ilişkiendirdiği söylemlerin değiştirilmesini onaylayıcı nitelikte olduğundan, duygusal güçlendirme sağlanmaktadır. Bir diğer deyişle ödülün tadına bakarak, duygusal bağlantı gerçekleşmiş olmaktadır.


Yukarıda bahsettim üç “algısal duruş programlama” yöntem kokteyli ile bireyin X olgusuna (örn: zenginlik) karşı algısal duruşu, X in lehinde gerçekleşmeye başlayarak, bireyin vereceği kararlar, tepkiler ve seçeceği yol onu X hedefine kendiliğinden yönlendirmektedir.
Her geçen gün her yönden daha da iyiye gidiyorum...


Konu Bağlantı Araçları
Algısal Duruş Programlama ile Başarı Konusunun Linki Direkt Link
Algısal Duruş Programlama ile Başarı Konusunun HTML Kodu HTML Link
Algısal Duruş Programlama ile Başarı Konusu BBCode Linki BBCode Link
Algısal Duruş Programlama ile Başarı Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Algısal Duruş Programlama ile Başarı indir, Algısal Duruş Programlama ile Başarı Videosu, Algısal Duruş Programlama ile Başarı online izle, Algısal Duruş Programlama ile Başarı Bedava indir, Algısal Duruş Programlama ile Başarı Yükle, Algısal Duruş Programlama ile Başarı Hakkında, Algısal Duruş Programlama ile Başarı nedir, Algısal Duruş Programlama ile Başarı Free indir, Algısal Duruş Programlama ile Başarı oyunu, Algısal Duruş Programlama ile Başarı download


Hızlı Menü: