• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

‘Bu tapınakları Kral Davud inşa etti’

ulas    0


  • avatar

  ulas  18.01.2013, Saat: 21:04

  Kredi:
  #1
  [b]İsrail’deki bir tepede ortaya çıkarılan antik tapınaklar, YehudaKrallığı’nın Kral Davud dönemine ait yeni bulgular ortaya koydu. İsrailliarkeologlar, elde ettikleri bulgularla, Eski Ahit’teki bilgileridoğruladıklarına inanıyor.[/b]


  Hebrew Üniversitesi’nden Yosef Garfinkel’in başını çektiği araştırma ekibi,antik Khirbet Qeiyafa kentindeki bir tepede, Kral Davud’un zamanından kalma üçtapınak ortaya çıkardı. Kazı alanında, metal eşyaların yanı sıra, çömlek vesanat eserleri bulundu. Arkeologlar, ortaya çıkarılan tapınakların, Kral Davuddöneminde yapılan ibadetlere ait ilk örnek olduğuna inanıyor. Ayrıca, budönemde gerçekleştirilen ibadetlerin, Eski Ahit’te anlatılan dini uygulamalarlauyuştuğunu savunuyorlar.


  Garfinkel, yaptıkları keşif hakkında, “İlk kez Kral Davud döneminde YehudaKrallığı’nda istihkamla çevrilmiş bir şehre ait kalıntılar bulundu. Kudüs’tebile o dönemden kalma savunmaya sahip bir şehir yok. Böylece, Kral Davud’unsadece küçük bir kabilenin mitolojik lideri olduğuna dair iddialar çürütülmüşoluyor” dedi.


  [b]KRAL SÜLEYMAN’IN TAPINAĞI HENÜZ YOKTU[/b]
  İsrailli arkeolog, İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştirilenradyometrik ölçümlerin, buldukları kalıntıların M.Ö 980-1020 yıllarına aitolduğunu gösterdiğini belirtti. Bu tarih, Kral Süleyman’ın tapınağının inşaedilmesinden 30-40 yıl öncesine rastlıyor.
  Garfinkel, “Yıllar boyunca, bölgede keçi, kuzu ve büyükbaş hayvanlara aitbinlerce kemik bulundu. Ancak bir tane domuz kemiği bile bulunmadı. Şimdi iseçeşitli ibadet eşyaları içeren üç farklı tapınak bulduk. Ancak bir tane bileinsan veya hayvan heykeli ortaya çıkarılamadı. Bu da, Khirbet Qeiyafa halkının EskiAhit’te bahsedilen domuz ve put yasağına uyduğunu gösteriyor. Ayrıca,Kenanlılardan ve Antik Filistinlilerden farklı bir ibadet sergilediklerineişaret ediyor” ifadesini kullandı.


  [b]AYNI FİKİRDE OLMAYANLAR VAR[/b]
  Garfinkel, elde ettikleri bulguların ortaya koyduğu bilgileri savunsa da,onunla aynı fikirde olmayanlar var. Biblical Archaeology Review dergisinineditörü Hershel Shanks, tapınakların keşfini “son derece etkileyici” olaraktanımlarken, keşifte yeterli bilgi edilemediğini savundu.
  Shanks, Christian Post sitesine, “Garfinkel’in çizdiği tabloyu netleştirmekadına maalesef yeterli bilgiye sahip değiliz” dedi. Shanks, KhirbetQeiyafa’daki tepede yapılan keşifler hakkında bugüne kadar birçok tartışmayaşandığına da dikkat çekti.
  Bazı arkeologlar, antik kentte bulunan şehir kalıntılarında, Kral Davud’undönemini çağrıştıran hiçbir yazı bulunmadığına dikkat çekerek, kalıntılarla,Eski Ahit’teki bilgiler arasında bağlantı kurmanın hayal ürünü olduğunusavunuyor.
  Ben Düşüncelerimin Efendisiyim...
  Beğeni


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Big Grin ‘Ay’ın karanlık yüzüne üs inşa edilecek’ ulas 0 1,111 18.01.2013, Saat: 21:33
Son Yorum: ulas
  Ninova’da Bir Kil Tablet: “Sodom ve Gomora’yı Asteroitmi Yok Etti?” ulas 0 1,116 18.01.2013, Saat: 14:40
Son Yorum: ulas
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Hızlı Menü: