Kuantum Nedir? | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim & Koçluk

Orjinalini görmek için tıklayınız: Kendini İfade Edebilme Yeteneği
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Kendini ifade etme becerisi, insanı diğer insanlar karşısında farklı kılabilecek kişisel niteliklerden birisidir. Önemli olan sadece düşünmek değil, aynı zamanda bunu en iyi şekilde yansıtmaktır. Birçok insan, kendini yeterince ifade edememekten yakınır ve bunun için çeşitli yollara başvurur. Aslında sorunun temeline inmeli ve henüz çocuk yaştaki yaşantımıza göz atmalıyız.

Kendimizi ifade edemememiz, sadece bizden kaynaklanan bir durum değildir. Bu durumun en önemli sebepleri arasında aile yaşantısı, yaşanılan çevre ve tabi ki eğitim hayatı yer alır. İlk eğitim ailede başlar ve aileler, çocuklarını yeterince eğitemez ve özgüven aşılamalarını sağlayamazsa, bu durumda çocuk, içine kapanık hale gelecektir.

Çocukların sürekli sessiz tutulmaya çalışılması, fikirlerini ortaya atmalarının engellenmesi, onlara yapılacak en tehlikeli yanlışlardandır. Çünkü kişi, kendini ifade etmeye çocuk yaşta başlamalı, bunu bir çeşit temel eğitimi olarak almalıdır. Önemli olan çocuğun ne söylediği ya da ne hissettiğinden ziyade, çekinmeden ne şekilde anlattığıdır.
Okul çağlarında çocukları etkileyen en önemli olumsuz durumlardan biri ezbere eğitim sistemidir. Ezbere eğitim sisteminde çocuk, pasif durumdadır ve hep kendine verilen bilgiyi alma ve ezberleme zorunluluğu içindedir. Bu yüzden kendini ifade etme şansını bir kez daha kaçırmış ve geleceğe daha pasif bir adım atmış olur.

Eğitim hayatı bu şekilde devam ettikten sonra kendini bir anda iş ve aile yaşamında bulur. Bu sebeple kendini ifade edememe hastalığı, içini kemiren bir hastalık gibi hayatını ele geçirmiş olur. Bu şekilde büyüdüğü için kendi çocuğunu da aynı çerçevede büyütür ve sadece kendini değil, geleceğini de etki altına almış olur. İşte basit sandığımız bir durum, tüm yaşantımızı ve hatta geleceğimizi bu kadar geniş düzeyde etkiler.

Bu sebeple bu ve benzeri konularda bilinçli olmak, bir hayli önemlidir. Eğer kendimizi ifade etmeyi beceriyorsak veya doğuştan böyle bir yeteneğe sahipsek, çevremizi de bu yönde uyarmalı, onların da bu özelliklere sahip olmasını sağlamalıyız.