Kuantum Nedir? | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim & Koçluk

Orjinalini görmek için tıklayınız: Duygusal Zeka(Egzersizin Önemi)
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Yapılan araştırmalar, fiziksel etkinlik ve egzersizlerin beyin zindeliğini arttırdığını gösterir. Son derece ikna edici kanıtlar öne süren bilim adamları fiziksel etkinliğin beyindeki hafıza merkezlerini koruduğunu kabul ederler. Neden spor yaparız? Eğer siz düzenli bir şekilde aerobik ve egzersiz yapıyorsanız, bunun sebebi fiziksel direnç, sağlık ve zindelik sağlamak istemenizdir. Fiziksel zindeliğin yanalda zihin sağlığınız için de büyük fayda getirecek bir eylem yapıyorsunuz demektir. Çünkü egzersizden sonra beyninizden vücudun kendi ürettiği antidepresan hormonlar salınır. Bunların zihinsel durumunuzu geliştirme üzerinde çok iyileştirici etkileri vardır. Düzenli olarak spor yapan kişilerde hafif mutluluk verici etkisi olan endorfin hormonunda artış görülür. Bu durum, beyin sağlığını korumaya maksimum uzun süreli yardım edebilir.
İşte size egzersizin zihin sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle ilgili yapılan bilimsel bir çalışma sonucu:
Case Western Reserve Üniversitesi'nden Dr. Robert Fried-land ve ekibi fiziksel etkinliklerini ölçmek için 500'den fazla insanı incelemişlerdir.
Sonuç:
20 ve 60 yaşlar arasında fiziksel açıdan aktif bir hayat sürenlerin, ileriki yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riskleri üç kat daha azdır.
Şu an yaşınızın henüz genç olduğunu öne sürüp ‘o yıllara ve tedbir almaya daha çok var’ diye düşünebilirsiniz. Sakın böyle düşünme hatasında bulunmayın çünkü 20'li yaşlar tedbir almak için hiç de o kadar uzak değil... Ayrıca düzenli egzersiz yapmaya ne kadar erken başlarsanız, egzersizin zihin sağlığınız üzerindeki faydalarını da o kadar erken görmüş olursunuz. Unutmayın ki ‘daha erken’ diyerek yapılan ertelemelerde bir de bakarsınız ki zaman çok çabuk geçmiş ve siz geç kalmışsınız. Bunun yanı sıra spor ve fiziksel aktiviteleri bu yaşlarda alışkanlık haline getirirseniz ileriki yaşlarınızda kolaylıkla devam ettirirsiniz. Oysa erken yaşlarda spora başlamayan kişilerin sonradan başlamaları daha -zor olmaktadır. Uzmanlar fiziksel egzersizin yaş ne olursa olsun zihinsel performansa fayda sağladığını bulmuşlardır.
‘Derslerim yoğun, sınavlarım var’ gibi mazeretlerin arkasına sığınarak egzersizden uzak bir hayat sürmeyin. Kesinlikle hiç zamanınızın olmadığı dönemlerde bile günlük hayatınızın içine bir parça egzersiz koyabilirsiniz. Örneğin ders çalışırken arada kalkıp 15 dakika hareket etmek size ne kaybettirir? Bunu birkaç saatte bir tekrarlasanız kazançlı çıkarsınız. Evinizde, okulunuzda veya bunun gibi yerlerde asansör yerine merdiven kullanmayı deneyin. Evde boş vakit bulduğunuzda ev işlerinde annenize yardım etmeyi teklif edin. Bu hem annenizin hoşuna gidecek hem de size fiziksel aktiftik kazandıracaktır. ' '
Sağlıklı zihin için egzersize başlama ipuçları
Sağlıklı bir zihin ve beden için düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya karar verdiyseniz aşağıdaki bazı ipuçlarını dikkate alarak başlamanız gerekecektir:
Egzersiz programınızın yeterli ısınma ve soğuma süreleri içerdiğine emin olun.
Esnekliğinizi arttırmak ve olası incinmelerden kaçınmak için bütün büyük kas gruplarının esneme ve güçlendirilmesini ele alın.
Sağlık açısından en faydalı egzersiz tiplerinden birisi olduğu için yürüyün.
Egzersiz sırasında olabilecek incinmeleri ve onlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenin.
Egzersiz için uygun ayakkabı ve kıyafet seçimine özen gösterin.
Egzersiz sürenizi ve harcadığınız enerjiyi zaman içinde yavaşça arttırın. Unutmayın ki, zihin sağlığı için, orta seviyede ama düzenli kondisyon yeterlidir.
Günlük yaşamınıza bazı fiziksel egzersiz hareketlerini katın. Örneğin asansöre binmek yerine merdiveni kullanın. Kısa yürü-yüşler yapın.
Egzersiz yaparken onu aynı zamanda seveceğiniz ve sıkılmadan yapmanızı sağlayacak bir etkinlikle birleştirin. Örneğin eğer dışarıda yürümekten sıkılıyorsanız, yürüyüş bandı veya kondisyon bisikleti kullanabilirsiniz. Böylece yürürken aynı zamanda sevdiğiniz bir programı izleyebilir veya ses kaseti dinleyebilirsiniz.
İlk kez düzenli egzersiz yapmaya başlayacaksanız mutlaka doktorunuza danışın.
Gerek egzersiz yaparken gerekse günlük hayatınızda olası bir baş travmasından kaçının. Spor yaparken beyninizi iyi koruyun.
Egzersizi düzenli olarak yaptığınızda etkisi de çok hızlı olmaktadır...