Kuantum Nedir? | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim & Koçluk

Orjinalini görmek için tıklayınız: Dünya Dışı 223 Gen
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
İnsan genomu 23 kromozom iki setten – 46 kromozom olarak oluşur. Heranne-baba’dan alınan 23 kromozomdan oluşur.

Bilim adamları genle ilgili sırları deşifre etmesiyle birlikte kendilerinioldukça zor bir puzzle içinde buldular. Science dergisinde “ Kafa karıştırıcı Buluş “ olarak adlandırılan bu puzzle ;

İnsanın genetik yapısında olan 223 genin, genetik evrim ağacında bulunmasıgereken evrimsel öncelleri yoktu ?

İnsan nereden geldiği belli olmayan bu genleri nereden ve kimden almıştı ?

Bakteriden omurgasıza, arkasından omurgalılara ve modern insana kadar uzananevrimsel gelişmelerde, bu 223 gen omurgasız aşamada hiçbir biçimde yoktu.

Bilim adamları evrim süreci içerinde olmayan bu modern insana ait 223 genleilgili olarak “ Muhtemelen bir bakteriden yatay olarak tranfer “ şeklinde bir açıklama ileri sürdüler.
Bir başka deyişle evrim sürecinde modern insan bu 223 geni aşamalı bir evrimle değil hayat ağacından dikey değil, bir bakteriden yatay olarak aldılar.


İlk bakışta bu 223 gen önemsiz görülebilir. Fakat tek bir gen canlılara arasında büyük farklılıklar yaratmaktadır. İnsan genomu 3 milyar dolayında nükleotidden (dünyadaki yaşamı sağlayan dört nükleik asitin baş harfleri olan A-C-T-G harfleri) oluşmuştur.
Bunların, yüzde birden biraz daha fazlası, fonksiyonel genler olarak gruplanmıştır (her gen, binlerce “harften” oluşur.) Bir insanla bir diğer insan arasındaki fark, DNA “alfabe”sindeki binlerce “harften” yalnız birisi kadardır.

İnsanla şempanze arasındaki farksa, genetik benzeşmeye göre yüzde 1dolayındadır ve 30.000 genin yüzde biri, 300 eder.