Kuantum Nedir? | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim & Koçluk

Orjinalini görmek için tıklayınız: Mayalar 2012′nin binlerce yıl ötesini gördü
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Mayaların Haab takviminin sona erdiği 21 Aralık 2012’ye çok az bir süre kaldı. Araştırmacılar, bugüne kadar yaptıkları keşiflerde Maya’ların bu tarihte Dünya’nın sonuna işaret etmediğini belirtmişti. Antik uygarlık hakkında ortaya atılan en son teoriye göre, Mayalar aslında 21 Aralık 2012’nin binlerce yıl ötesini bile görmüştü.

Astronomi ve matematik alanında yaptıkları atılımlar ve yılın önemli kozmik ile mevsimsel olaylarına göre oluşturdukları takvimlerle ne kadar gelişmiş bir uygarlık olduğu bilinen Mayalar, 5 bin 125 yıllık Haab takvimleriyle yıllardır büyük bir tartışma konusu.
Tartışmanın odağı, 394,26 yıla bölünmüş 13 ‘baktun’ adlı dönemden oluşan takvimin, 21 Aralık 2012’de 13’üncü baktunu tamamlayacağı ve sona ereceği. Mayalar için 13 sayısının önemini bilen araştırmacılar, Haab takviminin Dünya’nın sonuna işaret edebileceğini öne sürmüştü. Ancak son bir yıl içinde yapılan iki araştırma, bu görüşün tersini ortaya koymuştu.

İlk olarak, Meksika’daki antik Palenque kentinde, Haab takviminin Maya krallarından Büyük Pakal’ın isteği doğrultusunda hazırlandığı ve 21 Aralık 2012’nin, Pakal’ın belirlediği, yeni bir ilahi dönemin başlangıcı olabileceği belirtildi.
Bu keşfin ardından, Mayıs 2012’de antik Maya kenti Xultun’da yapılan kazılarda, Mayalı gök bilimcilerin hazırladığı en eski takvim bulundu. Takvimin, 2012’den 7 bin yıl sonrasına işaret ettiği ortaya çıkarılmış ve 2012’de Dünya’nın sonunun gelmeyeceğine dair kanıt bulunduğu öne sürülmüştü.


[b]Xultun’da bulunan en eski takvimin yer aldığı oda[/b].


[b]EN SON İDDİA[/b]
Uzmanlar, M.Ö 3114 yılında başlayan, 5 bin 125 yıl süren ve 13’üncü baktunun sona erdiği 21 Aralık 2012’de Dünya’nın yok olmayacağına dair yeni teoriler açıkladı. Bu teorilere göre, Mayalar 2012’de gerçekleşebilecek büyük doğal afetleri tahmin etmiş olabilir. Yıldızların hareketlerine göre kıtlık, salgın hastalık gibi faciaları tahmin etmesiyle ünlü Mayaların, 2012’de yaşanacak Güneş patlamalarını öngörümüş olabileceği, bu patlamaların Dünya’nın elektromanyetik alanlarını bozarak,yeryüzündeki enerji şebekesinde büyük kesintilere yol açabileceği iddia edildi.Meksikalı arkeolog Alfredo Barrera, Maya’ların Dünya’yı yok edecek değil, geçici ama büyük afetlere işaret ettiklerini belirtti. Barrera, “Mayalar kehanetlerde bulundular. Ancak bunlar yok eden değil, bir döngü içerisinde tekrarlanan afetler. Kısaca 2012’de yaşanacaklar gelecekte de yaşanabilir” dedi.
Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nde görevli olan Barrera, özellikle M.S 300-900 yılları arasında çok sayıda gözlemevi ve tapınaklar inşa eden Mayaların, 21 Aralık 2012’nin ötesinde gerçekleşecek çok fazla kozmik olayı da öngördüklerini söyledi. 
[b]Antik Palenque kenti.[/b]

[b]“2012’NİN SONRASINI GÖRDÜLER”[/b]
Barrea’nın açıklamalarının bir benzerini, ABD’nin California Üniversitesi’nde antopolog olan Geoffrey Braswell yaptı. Braswell, “Maya uygarlığının geride bıraktığı, 2012 sonrasına işaret eden çok fazla eser var… Antik Mayalar, çok açık bir şekilde 2012’nin ötesini görebilmişti” dedi.Braswell, AP haber ajansına yaptığı açıklamada, Kral Büyük Pakal’a değindi: “Palenque’nin yöneticisi olan ‘K’inich Hanaab Pakal’, ölümünden binlerce yıl sonra tekrar Dünya’ya döneceğine inanıyordu… Mayalar M.Ö 3114 yılının öncesini görmüştü, 2012’den binlerce yıl sonrasını da gördüler” ifadesini kullandı.
[b]SADECE TEK BİR BULGU KIYAMETİ GÖSTERİYOR[/b]
Bilim insanları, 2012’de Dünya’nın yok olacağına dair kehanetler içeren eski inanışlar olduğunu ancak bu tarih için Maya kalıntılarında kıyamete işaret eden hiçbir tasvir bulunmadığını belirtti.
Meksika’nın Quintana Roo Üniversitesi’nde antropolog olan Alexander Voss, “Kıyamet düşüncesinin aslında Maya kültürüyle bir bağlantısı yok… ‘Sonun geldiği’ zamanlara değinmek, Maya kültüründe yer alan bir şey değil” yorumunda bulundu.
Voss’un meslektaşı Braswell ise ilginç bir örnek verdi: “Maya takvimleri otomobillerimizdeki kilometre sayacına benzer. Aracımdaki sayaç en son 99.99.9 km’yi gösteriyor. Bu, aracımın 100.000 bin km’de havaya uçacağı anlamına gelmiyor” dedi.