Kuantum Nedir? | Şimdi Değişme Zamanı Eğitim & Koçluk

Orjinalini görmek için tıklayınız: Orion Takım Yıldızı – Eski Mısır İlişkisi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Ejiptologlar ve arkeologlar, yıllardan beri piramitlerin yalnızca veyalnızca firavun mezarı olduğunu iddia ediyorlar. Oysa, I.Ö 2500 dolayında,henüz tekerleği bile bulmadığı varsayılan bir ülkenin, bütün kaynaklarınıkullanarak bu devasa yapıları yalnızca firavunlarına gösterişli mezar olsundiye yaptıklarına inanmak zor. Hele Giza’daki üç büyük piramitten söz edince,isler iyice “garip” hale geliyor.


1994 yılında Robert Bauval adlı Belçika asıllı, çocukluğu Mısır’da geçmişbir mühendisin “Orion Mystery” adlı sansasyonel kitabı yayımlanana dek,dünyanın bu en gizemli üç anıtının niteliğine ilişkin ciddiye almaya değer birteori atılmamıştı ortaya. Erich Von Daniken’in spekülatif ve fazla hayalci “uzaylıatalar” iddiası, ancak beylik UFO masallarına malzeme oluşturabilecekdayanaklara sahipti. Ejiptoloji ve ortodoks arkeolojinin “piramitler firavunmezarıdır” varsayımları, Mısır’da sonraki dönemde inşa edilen (ve aslaGiza’daki 3 piramidin kalitesine erişemeyen) yapılarda “mezar” düşüncesinidestekleyecek bulgulara ulaşıldığından ötürü epey sağlam görünüyordu. Aslındane Khufu’nun, ne Khafre’nin ne de Menkaure’nin piramitlerinde mezar, mumya yada cesede rastlanmıştı ama bu, yaygın inancı değiştirmiyordu.


1979 yılında Kahire’ye yaptığı bir gezi sırasında Robert Bauval, üç büyükpiramidin hızlanışında bir gariplik farketti. İlk iki piramit köşegenlerindenbirbirinin tam hizasına yerleştirildiği halde, daha küçük olan Menkaure’ninpiramidi, hafifçe sola kaymış gibiydi. Bu muhteşem yapıları yaratabilecek veölçülerde asla şaşmayacak bir mimariye sahip olan Mısırlıların, üç piramidiayni çizgi üzerine yerleştirmeyi başaramamış olduğunu düşünmek hiç akla yakıngelmiyordu doğrusu. Bauval, Misir kültürüne, özellikle de dinine meraklıbiriydi. Bütün antik uygarlıklarda olduğu gibi eski Mısır’da da tapınaklarınbelli yıldızlara göre hizalandığını, oriyentasyonlarının “gündönümü” ya da“ekinoks”lara yöneltilmiş olduğunu iyi bilirdi. Mısır’da en belirgin ve baskınkült, Osiris kültüydü ve bu tanrı, Orion takımyıldızıyla simgelenirdi.


Bauval bir gün gökyüzünü izlerken, Orion’un merkezindeki en önemli üçyıldızın, Alnilam, Alnitak ve Mintaka’nin, ayni Giza piramitlerinde olduğu gibibir hiza sapmasına sahip olduğunu farketti: İlk iki büyük yıldız, Alnilam veAlnitak doğru hizadaydı ama üçüncü ve en küçük yıldız olan Mintaka, hafifçesola kaymıştı diğerlerine göre.
Bu bulgu, astronomi destekli yapılan gözlemlerle Giza piramitlerinin OrionKuşağı olarak bilinen üç yıldızın yeryüzündeki kopyası olarak inşa edildiğiniortaya koyuyordu ve Mısır yıldız dinini bilenler için hiç de şaşırtıcı değildi.Mısırlılar, yeryüzünü ve yaşadıkları toprakları, gökyüzünün, yani ölümsüzlüğeeriştiklerinde ulaşacakları yerin bir kopyası olarak düşünürlerdi ve piramitmetinlerinden dini yazıtlara dek her yerde bu vurgulanırdı. Nil, Samanyolu’nadenk geliyordu Mısır yıldız kültünde. Samanyolu’nun çevresindeki özel birgökyüzü alanı, eski Mısırlıların “Duat” diye adlandırdıkları “tanrılarınmekanıydı; bunun yeryüzündeki kopyası da Nil’in batısına denk getirilmişti!Bauval’in bulgusunda şaşırtıcı olan şey çok daha başkaydı. Bu üç piramit I.Ö2600 dolaylarında yapılmıştı ama, Orion yıldızının o tarihteki gökyüzü konumu,Giza’daki piramitlerin konumundan 45 derecelik bir sapma gösteriyordu.


Bauval, bir bilgisayar programı (SkyGlobe 3.2) yardımıyla, Orion ilepiramitlerin bire bir ayni doğrultuya yerleştiği tarihi aradı ve karşısına I.Ö10.500 tarihi çıktı! İşin ilginç yani, bu tarih Orion takımyıldızının presesyondöngüsünün en alt noktasına rastlıyordu.
Eski Mısır kültünde, “ilk başlangıç” olarak anılan bir dönem olduğunubiliyordu Bauval: “Zep Tepi” olarak adlandırılan bu dönem, Mısırlılarınülkelerinin tarihini anlatırken, “Mısır’ı tanrıların yönettiği mutlu dönem”diye söz ettikleri bir dilime de denk geliyordu. Binlerce yıl önceyianlatıyordu bu sözcük. Acaba Mısırlılar piramitleri inşa ederken, çok eski birdönemi anmak üzere, Orion’un I.Ö 10.500′deki yerleşimini mi seçmişlerdi masterplan olarak? Bundan 4500 yıl önce, presesyon hesapları bile yapacak biçimdeastronomi bilgisine nasıl sahip olmuşlardı? Yoksa bundan 12000 yıl önce varolan bir uygarlığın geride bıraktığı izleri mi görüyorduk Mısır’da? RobertBauval, 1994′te yayımlanan “Orion Mystery” adli kitabında bu soruları sordu vebüyük sansasyon yarattı. Yanıtlarsa, hala araştırılmayı bekliyor.